Życie po życiu profesjonalnego sportowca

Życie po życiu profesjonalnego sportowca

Koniec kariery należy do najważniejszych momentów nie tylko w trakcie drogi zawodowej każdego sportowca. Jest to chwila, która w pewnym sensie definiuje całe jego życie. Każdy z nich ma wybór, co chciałby w przyszłości robić ze swoim bagażem doświadczeń. Najważniejsze jednak, aby w miarę szybko wypaść z nieuniknionego marazmu i sprawić, aby ten czas po prostu miał znaczenie.

Inspiracja dla kolejnych pokoleń

Każdy sportowiec posiada swoich fanów. Nawet osoby uprawiające sport na niższym, regionalnym szczeblu bardzo mocno wpływają na lokalną społeczność. Dla wielu osób w mniejszych miejscowościach, sobotni mecz piłkarski niższej ligi stanowi absolutne święto. Warto w tym momencie zastanowić się, w jaki sposób można kontynuować swoją misję w postaci angażowania naszych fanów. Bardzo wiele osób na wyższych szczeblach szuka swoich sił w telewizji. Jako eksperci mają bardzo dużo do powiedzenia nie tylko pod kątem znajomosci techniki i taktyki, ale również zachowań w szatni, które później przekładają się na wydarzenia boiskowe. Warto również zastanowić się nad spisaniem swoich wspomnień. Coraz większa liczba byłych sportowców zastanawia się, ile kosztuje wydanie książki. Warto w tym momencie podkreślić, że jest to niezwykle istotne w kontekście pozostawienia dziedzictwa.

Porządek w głowie

Nie da się ukryć, że zakończenie pracy w pewnym stopniu pozostawia w nas pustkę. W przypadku sportowców jest ona jeszcze większa i zdecydowanie bardziej bolesna. Wieloletni rygor treningowy właściwie w jeden dzień został zastąpiony chęcią. Obowiązek ciągłego trzymania diety i uczestnictwa w treningach już nie istnieje. Na pierwszy rzut oka jest to naprawdę korzystna informacja, szczególnie w przypadku sportowców ustawionych finansowo. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt mentalny. Bardzo duża część z nich miała właściwie tylko i wyłącznie boisko, bieżnię czy też halę. Trudno uświadomić sobie, że od dzisiaj ludzie będą widzieć w kimś takim przede wszystkich człowieka, a nie gwiazdę. Z tego względu warto ufać się do psychologa, z którym uda się uporządkować mętlik w głowie.

Przekazywanie doświadczeń

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka osoba cały czas aktywnie pozostała w sporcie. Za względu na pesel nie będzie ona w stanie pomóc swoim kolegom lub koleżankom poprzez występy. Nie da się ukryć, że w każdym sporcie potrzeba trenerów. Można bazować na swoim przygotowaniu mentalnym, taktycznym oraz doświadczeniu. Należy jednak pamiętać, że świat cały czas idzie do przodu. Nie możemy zakopać się w swoich własnych sukcesach i tylko i wyłącznie na tym opierać swoją wizję pracy. Cały czas trzeba się szkolić i analizować rozmaite nowinki taktyczne i techniczne, a także technologie wspomagające pracę trenera.