Zaplanuj wydanie książki krok po kroku

Zaplanuj wydanie książki krok po kroku

Marzy ci się wydanie własnej książki? Wielu autorów odkłada ten plan na później, myśląc że, temu nie sprostają. Marzeń jednak nie warto ignorować. Jeśli kariera pisarska to coś, o czym naprawdę marzysz, warto spróbować swoich sił, jak najszybciej! Dobrym rozwiązaniem będzie wydanie książki poprzez system wydawniczy self-publishing. Dzięki temu samemu ma się wpływ na to, jak wygląda wydanie i ile egzemplarzy się drukuje. Oczywiście jest to jednak opcja płatna. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z obowiązującym cennikiem.

Kto powinien wziąć pod uwagę wydanie własnej książki?

Nie ma co się oszukiwać. Wydanie własnej książki to zawsze ogromne przeżycie. Zwłaszcza gdy, jest to dopiero debiut i zależy ci na zyskaniu rozpoznawalności oraz na pozytywnych opiniach. Nie przekonasz się jednak o tym, dopóki nie spróbujesz. To dlatego wydanie własnej książki poleca się przede wszystkim osobom, które do tej pory pisały głównie do szuflady, ale czują, że mają duży potencjał i chcą sprawdzić swoje możliwości. To także propozycja dla publicystów, dziennikarzy, każdego, kto jest blisko związany z tą branżą i chce próbować swoich sił w wielu jej odnogach. Czasami wydanie książki to pierwszy krok ku karierze literackiej.

Jak wygląda kwestia wydania takiej książki?

Oczywiście bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, ile kosztuje wydanie własnej książki w systemie self publishing. Jak duża jest to opłata? W wielu kwestiach jest to sprawa, która kształtuje się indywidualnie. Przede wszystkim w oparciu o format książki, ilość stron, ewentualne ilustracje czy rodzaj okładki. Niemniej jednak, jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wydanie książki samodzielnie, przygotować się musisz na kwotę około kilkunastu tysięcy złotych. Jest to opłata za całość, czyli cały proces od korekty, aż po wydanie określonej ilości egzemplarzy. Oczywiście ma to również swoje spore plusy. Przede wszystkim, w ten sposób cały dochód ze sprzedaży trafia w ręce autora. Nie musi on już dodatkowo spłacać pewnego % względem wydawnictwa. To dlatego wielu twórców, zwłaszcza tych początkujących, nawet preferuje taki system.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim sprawdź, jakie możliwości oferują ci konkretne wydawnictwa. Porównaj oferty i wybierz dla siebie to, co będzie najlepsze. Pamiętaj, aby o cenie zawsze porozmawiać indywidualnie. Wtedy będziesz mieć pełen podgląd sytuacji i będziesz wiedzieć za co płacisz.