Wydanie własnej książki w kontekście self publishing – zbiór najważniejszych informacji

Wydanie własnej książki w kontekście self publishing – zbiór najważniejszych informacji

Autorzy książek zmagają się coraz z większymi problemami w postaci nieprzychylnych wydawnictw czy niskich stawek. Poniżej prezentujemy informacje jak najlepiej wydać książkę.

Jak wydać książkę?

Jeżeli na swoim komputerze mamy już gotowe materiały do opublikowania powstaje pytanie, jak wygląda wydanie własnej książki. Większość pisarzy decyduje się na współpracę z wydawnictwem. Pracują tam specjaliści zajmujący się przeglądaniem nadesłanych materiałów, aby na podstawie pierwszych kilkudziesięciu stron wycenić wartość przyszłej książki. Niestety bardzo rzadko takie wydawnictwa przychylnie opiniują takie materiały. Nie ma co ukrywać – polski rynek wydawniczy jest trudny, ponieważ wydawnictwa wchodzą tylko w tematy, które zapewniają zyski w dłuższej perspektywie czasu. Odpowiedź od redakcji na wcześniej przesłaną wiadomość e-mail może nigdy nie nadejść. W najlepszym scenariuszu nasza książka zostanie pozytywnie oceniona i wpisana na długą listę prac oczekujących.

Jak wydać książkę samemu – self-electronic publishing

Ze względu na to, że publikacja książki za pomocą wydawnictwa nie jest łatwa coraz więcej osób decyduje się na self-electronic publishing. Dostęp do sieci, pojawienie się na rynku elektronicznych e-booków oraz elektronicznych czytników książek, a także sklepów internetowych – to wszystko stwarza doskonałe środowisko umożliwiające samodzielne wydanie książek. Zjawisko samodzielnego wydawania książek zostało nazywane self publishing, natomiast wydanie książek w wersji wyłącznie elektronicznej jest określane jest jako self-electronic publishing. Obecnie zarówno pierwsza, jak i druga forma wydawania książek jest na świecie bardzo popularna. Wydanie własnej książki w taki sposób jest bardzo korzystne. Przede wszystkim samodzielne wydanie wiąże się z większymi zyskami ze sprzedaży książki kształtującymi się na poziomie 50-70%. Wiele osób wybiera self publishing ze względu na większą decyzyjność w sprawie okładki, edycji treści, korekty językowej czy działań promocyjnych.

Platformy umożliwiające samodzielne publikowanie książek

Samodzielne wydanie własnej książki wcale nie musi być trudne. W internecie są dostępne dedykowane platformy self-publishingowe. Wielkim krokiem naprzód usprawniającym self publishing było pojawienie się nowej usługi Kindle Direct Publishing oferowanej przez międzynarodową firmę Amazon. Obsługa Kindle Direct Publishing jest banalnie prosta i umożliwia publikację w zasadzie każdej treści. Wystarczy wgrać plik do serwisu, a już po 24 godzinach książka będzie dostępna w sklepie internetowym. Warto dodać, że taka publikacja książki do sieci jest całkowicie darmowa, a w zamian omawiana usługa umożliwia czerpanie zysków autorom na poziomie 70%.