Wydanie własnej książki – jak spełnić to marzenie?

Wydanie własnej książki – jak spełnić to marzenie?

Marzysz o wydaniu własnej książki, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Istnieje kilka sposobów na to, by zrealizować ten cel. Mamy nadzieję, że nasz krótki przegląd dostępnych opcji rozwieje Twoje wątpliwości i pozwoli Ci wybrać najdogodniejszą z nich. Zapraszamy!

Wydanie własnej książki w wydawnictwie tradycyjnym

Pierwszym, a zarazem najbardziej czasochłonnym rozwiązaniem, jest skorzystanie z oferty wydawnictwa tradycyjnego. Wystarczy, że ukończony tekst prześlesz do wydawcy (lub kilku) i... poczekasz na odpowiedź z zainteresowaniem współpracą. Minus jest taki, że skrzynki e-mail wydawców mogą być przeciążone od podobnych ofert innych autorów; pamiętaj, że wydanie własnej książki nie tylko Tobie się marzy. Plusy? Darmowe: redakcja, wysokojakościowa korekta, poprawny skład, wydruk oraz kwestie marketingowe – nie musisz się nimi przejmować. Ważny jest również prestiż oraz możliwość sprzedaży pozycji na stronach popularnych księgarni, nie tylko internetowych.

Wydawnictwa vanity, czyli za opłatą

Inną opcją jest wydanie książki po nawiązaniu współpracy z wydawnictwem vanity. To rodzaj wydawców, którzy za redakcję, korektę, skład i druk pobierają od Ciebie niemałą opłatę. Rzadko jednak zdarza się, by wydawca odrzucił tekst – plusem jest więc większe prawdopodobieństwo wydania oraz krótki czas oczekiwania na decyzję. Jednak pamiętaj, że wydawnictwa vanity rzadko dbają o kwestie marketingowe, które najczęściej pozostają na barkach autorów. Wydawca już zarobił na Twojej książce, więc jej sprzedaż nie stanowi jego źródła utrzymania – w przeciwieństwie do wydawnictw tradycyjnych, które zysk czerpią z procentu sprzedaży tytułu.

Selfpublishing: „Autorze, zrób to sam"

W tym przypadku wszystko – od korekty, redakcji, po skład, wydruk i marketing – leży po Twojej stronie. Musisz nawiązać prywatną współpracę z redaktorem, opłacić składacza, ilustratora okładki oraz skorzystać z usług drukarni. W Twoim interesie jest również nabycie numeru ISBN oraz dalsza sprzedaż książki; w takim wypadku dobrze jest poprosić o wsparcie również firmy zajmujące się tworzeniem profesjonalnych witryn sklepowych oraz pozycjonowaniem ich i, na przykład, prowadzeniem profili społecznościowych. Ostateczne koszta zależne będą od tego, z jakich usług skorzystasz i z jak doświadczonych osób pomocy skorzystasz. Jeśli dysponujesz pokaźną sumą, zbadaj rynek i porównaj ceny końcowe opcji selfpublishingu i cen, które zaproponowały Ci wydawnictwa vanity. Dopiero z takim zapleczem informacji możesz podjąć najlepszą decyzję.

Powodzenia!