Transakcje pieniężne przez portfele elektroniczne

Transakcje pieniężne przez portfele elektroniczne

Masz dosyć ciężkiego portfela w kieszeni? Transakcje możesz dokonywać wygodnie za pomocą e-portfela. W tym artykule przedstawiamy zasadę ich działania, a także zalety takiego rozwiązania. Jeśli interesujesz się nowinkami technologicznymi z zakresu finansów i bankowości, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest elektroniczny portfel?

Elektroniczny portfel (nazywany również jako portfel cyfrowy, e-wallet, e-portmonetka czy portfel online) to nic innego jak cyfrowa wersja portfela, który przeważnie fizycznie towarzyszy nam w kieszeni spodni. Technicznie rzecz biorąc to właściwie konto założone na portalu, który specjalizuje się płatnościami online. Z uwagi na to, że jest to portfel, to dzięki niemu możemy dokonać wpłat środków i dysponować nimi, przesyłać środki między elektronicznymi portfelami oraz podpinać karty płatnicze, przez co będziemy się czuli, jakbyśmy trzymali fizyczną kartę w portfelu.

Wiele elektronicznych portfeli pozwala również na założenie karty przedpłacowej w postaci fizycznej i cyfrowej, chociaż trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dostęp do konta w ramach e-wallet’u użytkownicy mają poprzez przeglądarkę internetową, czyli podobnie jak w przypadku bankowych rachunków.

W praktyce zakładając portfel elektroniczny, możemy elastycznie wpłacać i wypłacać gotówkę, a także mamy możliwość zapisywania wszystkich metod płatności w jednym miejscu, co powoduje między innymi brak konieczności wypisywania numeru CVV/CVC za każdym razem przy podpinaniu karty.

Anonimowość, lecz w ograniczonym stopniu

Zlecając płatności poprzez e-wallet, posługujemy się jako użytkownik adresem e-mail, który jest odpowiednikiem numeru rachunku bankowego. Jeśli druga strona nie zdecyduje się na upublicznienie danych również po stronie odbiorcy lub nadawcy zobaczymy tylko adres e-mail. Takie rozwiązanie zapewnia anonimowość obu stronom transakcji. Warto pamiętać, że jest to tylko opcja, a nie stała tendencja. W innej sytuacji dostawca może wymagać od nas danych i wybrania metody płatności, co wymusi konieczność, przesłania skanu dokumentu tożsamości.

Dlaczego warto założyć sobie elektroniczny portfel?

Główną zaletą portfela elektronicznego jest możliwość przesłania gotówki niskim kosztem w czasie rzeczywistym. Taka opcja zdaje egzamin zwłaszcza przy zakupach w internecie, ponieważ nasze pieniądze od razu trafiają do sprzedawcy. Portfel tego typu jest również bardzo wygodny – dokonanie płatności nie wymaga logowania się do żadnego systemu bankowego, jak ma to miejsce w tradycyjnej bankowości internetowej.