Sposoby na poradzenie sobie z problemami

Sposoby na poradzenie sobie z problemami

Każdego z nas doskwierają jakieś kwestie, z którymi musimy sobie w jakiś sposób poradzić. Wiele osób odmawia wizyty u psychologa z różnych względów. Niektórzym nie spina się sytuacja finansowa, natomiast inni wciąż nieufnie spoglądają na takie praktyki. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdziemy kilka sposobów na przetrawienie swoich dolegliwości.

Przelanie myśli na papier

Wielokrotnie mamy wrażenie, że w naszej głowie panuje bardzo duży bałagan, łagodnie mówiąc. Warto wtedy rozpisać ze spokojem wszystkie swoje rozterki i uporządkować je na papierze. Nie musimy rzecz jasna zastanawiać się w tym momencie, ile kosztuje wydanie książki. Taki proces wcale nie ma nam przysporzyć fanów i gratyfikacji finansowych. Wręcz przeciwnie - piszemy to tylko dla siebie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak uporządkowane myśli na papierze mogą pomóc nam poukładać to wszystko w głowie. Wystarczy wziąć przykład z detektywów w amerykańskich serialach. Ich tablice pełne osi czasu wyrysowanych kolorowymi mazakami mają dokładnie ten sam cel - właściwe podejście do problemu i spróbowanie poradzenia sobie z nim poprzez trzeźwą ocenę sytuacji.

Znalezienie aktywności

Właśnie trzeźwość może wydatnie nam pomóc w trudniejszych sytuacjach. Jasne, wiele osób szuka kieliszka w takich momentach, aby odciągnąć swoją uwagę od innych ciężkich chwil w naszym życiu. Zazwyczaj jednak nadchodzący następnego dnia kac działa z podwójną siłą. Dlatego właśnie warto znaleźć alternatywne zajęcie, które odciągnie nas od wcześniejszych spraw. Zdecydowanie warto poszukać sobie aktywności sportowej. W Polsce mamy bardzo dużo osób regularnie uprawiających jogging. Znajdziemy nie tylko tych trenujących do półmaratonów czy też innych biegów, ale także kompletnych amatorów, którzy również szukają odskoczni od rzeczywistości i przy okazji poprawy formy. Być może w tak dużej grupie znajdziemy osobę, z którą zbudujemy silną więź na lata?

Rodzinne wsparcie

Oczywiście zdarzają się tacy członkowie rodziny, z którymi zadry są zbyt głębokie na naprawę. Jednak w zdecydowanej większości przypadków warto schować dumę do kieszeni i po prostu przegadać daną sytuację. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zmienić może taka pojedyncza dyskusja lub nawet monolog. Ma to oczywiście związek ze znanym nam gruntem - codzienne funkcjonowanie w jednym gronie przez wiele lat pozwala nam wiedzieć niemalże wszystko o zachowaniach drugiej osoby. Członkowie naszej rodziny nawet mogą nie być w stanie ich zdefiniować, ale znają nasze największe wady oraz zalety.