Self-publishing – ile kosztuje samodzielne wydanie książki? Sprawdźmy!

Self-publishing – ile kosztuje samodzielne wydanie książki? Sprawdźmy!

Coraz więcej osób decyduje się na wydanie książki drogą self-publishingu. Dziś opowiemy nieco więcej o wadach i zaletach takiej drogi wydawniczej. Jaki jest koszt wydania książki na własną rękę? W jaki sposób optymalizować wydatki związane z realizacją tego celu? Zapraszamy do lektury!

Negatywne strony self-publishingu

Zacznijmy od negatywów – samodzielne wydanie książki to proces czasochłonny i kosztowny. Doba ma niestety tylko 24 godziny. W jej trakcie musimy spać, pracować, znaleźć chwilę dla siebie i spotkania z bliskimi. Jeżeli książka, którą planujemy wydać, ma być naszym debiutem, to niestety w momencie jej tworzenia nikt nie zapłaci nam za czas poświęcony na pisanie. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu będziemy mogli się z czystą głową zabrać za tworzenie naszego pierwszego dzieła. Czasochłonne jest również poszukiwanie drukarni, grafika, który przygotuje oprawę oraz dostosuje książkę do druku. Ponadto czas pochłaniają także działania promocyjne... Cóż, w przypadku self-publishingu, jesteśmy zdani sami na siebie – zarówno pod względem czasu, jak i wydatków. No właśnie, przejdźmy teraz do kwestii kosztów związanych z samodzielnym wydaniem książki. Ile kosztuje wydanie książki? Nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie – koszt ten może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład, przy założeniu, że nasza książka będzie miała od 250 do 350 stron, i planujemy wydać ją w standardowym formacie A5 z pogrubioną okładką, to przy nakładzie mniejszym niż 1000 sztuk koszt jednostkowy egzemplarza wyniesie kilkanaście złotych. Warto jednak mieć na uwadze zmienność cen oraz to, że jest to jedynie koszt druku – kolejne wydatki to korekta (kilka złotych za stronę) oraz przygotowanie oprawy graficznej, a także koszt działań promocyjnych. W przypadku wydania książki za pośrednictwem wydawnictwa wiele z wymienionych wydatków ponosi wydawca.

Pozytywne strony self-publishingu

Czy więc warto wydać książkę na własną rękę? Zdecydowanie tak – po pierwsze, wydawca w zamian za poniesienie części kosztów wydawniczych, ma również swoje wymagania. Po pierwsze może wymagać zmiany części treści – ma do tego prawo, ponieważ występuje w roli inwestora. Kolejna sprawa to późniejszy podział zysków – wydawnictwa oczekują, że zyski ze sprzedaży książki zrekompensują część poniesionych przez nie kosztów. Zyski sprzedażowe są więc dzielone w taki sposób, że dzielona jest część pozostała po odliczeniu kosztów wydawniczych. Pozostała część dzielona jest zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Na koniec wspomnimy o jeszcze jednej zalecie self-publishingu – jeżeli to nasze pierwsze dzieło, to łatwiej jest je po prostu wydać książkę tą drogą. Wydawnictwa raczej niechętnie podchodzą do twórców, którzy nie mają jeszcze wyrobionego nazwiska i nie mają wypracowanej grupy wiernych czytelników, którzy najprawdopodobniej kupią kolejną książkę