Self publishing czy za pośrednictwem wydawnictwa? – Ile kosztuje wydanie książki w 2023 roku?

Self publishing czy za pośrednictwem wydawnictwa? – Ile kosztuje wydanie książki w 2023 roku?

Ile kosztuje wydanie książki? To pytanie bez prostej odpowiedzi, a jednocześnie nurtujące wielu młodych twórców. Dziś postaramy się przedstawić choćby ogólny i mocno przybliżony kosztorys publikacji książki. Czy książkę bardziej opłaca się wydać w wydawnictwie, czy proces wydawniczy wziąć na siebie, czyli wydać ją w ramach self publishingu? Sprawdźmy!

Czym właściwie jest self publishing?

Self publishing to samodzielne wydawanie swoich dzieł. Jeszcze do niedawna niewiele choćby rozważało możliwość samodzielnego wydania książki. Dziś samodzielna publikacja jest w zasięgu nawet początkującego twórcy. Rozwój technik poligraficznych sprawia, że druk książek nie jest już tak drogi jak jeszcze kilka dekad temu, a możliwości promocyjne, jakie daje internet, tylko jeszcze bardziej zachęcają do samodzielnego działania. Z drugiej strony tanio, nie oznacza wcale, że za darmo – mimo wszystko cały koszt przedsięwzięcia związanego z wydaniem książki spada barki autora. W wypadku wydania książki w wydawnictwie część, a nawet większość kosztów ponosi wydawca. Za asa w rękawie wydawcy można również uznać jego możliwości sprzedażowe – wydawnictwa posiadają kontakty w dużych i znanych sieciówkowych księgarniach, co ma zdecydowanie przełożenie na rozpoznawalność i sprzedaż danego tytułu.

Wydawanie książki za pośrednictwem wydawnictwa

Wydanie książki wiąże się oczywiście z inwestycją – w tej sytuacji inwestycja ta leży po stronie wydawcy, a jedynie jej niewielka część po stronie autora. Dlatego właśnie wydawcy nie zawsze są skorzy do podejmowania współpracy z mniej rozpoznawalnymi twórcami. Brak szerokiego grona odbiorców czekających na premierę sprawia, że wydawca trzy razy zaczyna przeglądać każdą złotówkę. Z przychodów uzyskanych ze sprzedaży książki musi pokryć dolę dla autora, koszt druku i na koniec powinien z tej kwoty zostać jeszcze jakiś zysk wydawniczy. Zastanówmy się więc ile kosztuje wydanie książki? O jakich kwotach mówimy?

Ile kosztuje wydanie książki – przybliżony kosztorys

Oto co powinieneś wziąć pod uwagę przy tworzeniu kosztorysu wydania książki:

  • korekta książki (w zależności od ilości stron od 5 do 20 zł za stronę),
  • przygotowanie oprawy graficznej i przystosowanie książki do druku (800-2000 zł),
  • druk książki,
  • działania promocyjne.

Koszt działań promocyjnych jest zróżnicowany, podobnie jak sam koszt druku książki. Jeżeli mowa o drugim z wymienionych to przy nakładzie nieprzekraczającym 1000 egzemplarzy koszt wyniesie od 10 do 30 zł za sztukę, przy wyższych nakładach koszt druku spadnie i cena, jakiej możemy się spodziewać to 3 do 10 zł za sztukę. Cena ta jest uzależniona od takich czynników jak rodzaj zastosowanego papieru, grubość okładek czy format książki.