Nowości w światowej gospodarce

Nowości w światowej gospodarce

W dzisiejszych czasach niemal wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Poprzez niebywały rozwój technologiczny musimy zwracać szczególną uwagę na ogromną wręcz ilość nowinek na rynkach światowych, europejskich, ale również krajowych. Za przykład można podać całkowicie zrewolucjonizowane usługi kurierskie na terenie Polski poprzez wprowadzenie paczkomatów.

Coraz mniej gotówki

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie terminala do płacenia kartą kredytową w sklepach uznawano za ekstrawagancję, a wielu zakupów w taki sposób mogliśmy dokonywać dopiero po przekroczeniu określonego limitu na rachunku. Dzisiaj każdy takie czasy wspomina z lekkim niedowierzaniem oraz nostalgią. Obecnie mamy tak bardzo rozwinięte cyfrowe pieniądze, że właściwie nie uświadczymy płatności w banknotach lub monetach. Aż trudno w to uwierzyć, że tak bardzo uzależniliśmy się od technologii. Przecież ogromna część społeczeństwa płaci już nie za pomocą karty, ale smartfona! W dzisiejszych czasach gotówka staje się pewnego rodzaju ograniczeniem.

Nowe produkty z całego świata

Kilkanaście lat temu praktycznie nie mieliśmy żadnej możliwości na skosztowanie dóbr z Australii, Argentyny czy też Republiki Południowej Afryki. Takie towary uznawano za nad wyraz luksusowe, przez co nie było możliwości ich dostania w sklepach nie tylko w Polsce, ale i Europie. Obecnie jednak nie ma żadnego problemu w tym aspekcie. Wszystko to dzięki zdecydowanie bardziej efektywnej komunikacji na całym świecie. W dzisiejszych czasach przetransportowanie dużej ilości australijskich produktów do Europy nie stanowi żadnego problemu. Jasne, nie będą to świeże bułki z najlepszej piekarni w Sydney czy Perth. Dzięki wykorzystaniu szlaków handlowych istnieje jednak możliwość bardzo szybkiej podróży kontenerowcami, które pozwalają dostarczać odpowiednie produkty do europejskich i światowych portów.

Azjatycka dominacja

Stany Zjednoczona oraz Unia Europejska prezentowane są jako czołowe siły w świecie gospodarki. Cały czas jednak po macoszemu patrzymy na to, co dzieje się na Dalekim Wschodzie. Abstrahując już od technologicznego uzależnienia od wielu produktów pochodzących z Korei Południowej lub Japonii, trzeba zwrócić uwagę na stały progres Chin. Chociaż panuje tam ustrój daleki od demokracji, to jednak osoby zarządzające tym krajem mają dostęp do know-how z całego świata dzięki studiom w renomowanych uczelniach na całym świecie. Właśnie dlatego potrafią docenić i garściami czerpać z takich kwestii jak energia odnawialna czy wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozwoju.