Model self publishingowy coraz popularniejszy. Dlaczego?

Model self publishingowy coraz popularniejszy. Dlaczego?

Wydanie własnej książki to marzenie wielu pisarzy amatorów. Jego realizacja jeszcze nigdy nie była prostsza. Teraz, dzięki rosnącej popularności modelu samodzielniej publikacji książek (z ang. self publishing), autorem poczytnej książki może zostać niemal każdy. Sprawdź, na czym polega sam self publishing, kto powinien działać w tym modelu wydawniczym, a także (a może najważniejsze), ile to wszystko będzie kosztować.

Czym jest self publishing? Wyjaśniamy definicję

Self-publishing istnieje o wiele dłużej, niż się wielu osobom wydaje. W rzeczywistości był to początek samego wydawnictwa. Zanim wynaleziono prasę drukarską, książki były pisane ręcznie, a każdy egzemplarz powstawał niemal na indywidualne zamówienie i rozprowadzany był wśród przyjaciół i członków rodziny. Autor nie musiał zwracać się do redaktora czy wydawcy, ponieważ po prostu rozdawał tekst za darmo każdemu, kto o niego poprosił.

W dzisiejszym świecie self-publishing to coś zupełnie innego. Zamiast tworzyć fizyczne kopie książek, a następnie realizują proces ich sprzedaży. Mogą oni sprzedawać swoje prace tak samo jak inne firmy wydające książki - na przykład za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej - ale nie muszą przechodzić formalnej drogi, aby zostać pisarzami. Oznacza to, że nie muszą się już martwić o odrzucenie przez wydawców ani o zadowolenie kogokolwiek poza sobą i czytelnikami, którzy kupują ich książki.

Kto powinien korzystać z samodzielnego wydawania książek?

Odpowiedź na pytanie, kto powinien korzystać z self publishingu, brzmi: każdy, kto marzy o wydaniu własnej książki. Samodzielne publikowanie daje autorom szansę podzielenia się swoimi historiami, powieściami i poradami a jednocześnie daje im możliwość zarabiania realnych pieniędzy.

Dotyczy to przede wszystkim młodych autorów, ponieważ w ich przypadku istnieje wiele barier, które stoją pomiędzy nimi a tradycyjnym przemysłem wydawniczym. Pierwszą poważną przeszkodą jest talent; często zdarza się, że autor musi mieć "dobrą" historię, aby móc ją opublikować, ale jeśli nie ma do tego talentu literackiego, nigdy nie zostanie przyjęty przez wydawcę.

Ile kosztuje wydanie książki w modelu self publishingowym?

Koszt samodzielnego wydania książki wynosi zazwyczaj od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na koszty mają: zamawiana ilość, rozmiar i kolor książki oraz to, czy autor lub wydawca będą samodzielnie realizować pakowanie oraz wysyłkę zamówień. Dokładną analizę tego, ile kosztuje wydanie książki znajdziesz pod tym linkiem.