Jaki jest koszt wydania książki?

Jaki jest koszt wydania książki?

Na pewno każdy początkujący pisarz przynajmniej raz zastanawiał się nad sposobem wydania swojej debiutanckiej książki. Z całą pewnością jest to ogromny krok na przód, który zapewnić może rozgłos i karierę. Oczywiście zaplanowanie wydania takiej książki powinno być odpowiednio ustalone i to najlepiej krok po kroku. Dzięki temu będzie można mieć absolutną pewność, że do zagadnienia podeszło się odpowiednio i książka na pewno będzie sama siebie świetnie reklamować. Podpowiadamy jednak, jak przygotować się finansowo na wydanie swojej pierwszej książki. Być może te porady okażą się dla wielu osób przydatne.

Wydanie książki krok po kroku

Wydanie pierwszej książki dla niektórych może być stresujące. Właśnie z tego powodu warto zastanowić się, o czym należy pamiętać w pierwszej kolejności, gdy myśli się o wypuszczeniu swojego dzieła w świat. Na pewno jedną z pierwszych myśli, które się nasuwają, jest ta, która brzmi - z jakiego wydawnictwa skorzystać? Generalnie do wyboru są tylko dwie zaufane opcje, a mianowicie standardowe wydawnictwo, oraz wydawnictwo w modelu self-publishing. Ten drugi typ coraz częściej wybierany jest przez twórców, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w pisarstwie i nie mają jeszcze swojej wyrobionej widowni. Dla autorów to także spora swoboda, ponieważ wydawanie książki w systemie self-publishing to tak naprawdę zwiększona kontrola nad swoim dziełem. Samodzielnie można decydować o tym, jak wiele egzemplarzy zostanie wydrukowanych, a także, gdzie będą one zamieszczane.

Na jaki koszt wydania książki w modelu self-publishing warto się przygotować?

Od razu warto zaznaczyć, ile kosztuje wydanie książki. W końcu jest to jedno z najpopularniejszych pytań i trudno się temu dziwić. Dla wielu osób jest to kwestia tego, czy zdecydują się na jej wydanie, czy też nie. Na cenę wydania książki ostatecznie składa się kilka czynników. Przede wszystkim jej grubość. Wiadomo, że w przypadku naprawdę grubych książek ta cena może nieco wzrosnąć. Pod uwagę brany jest także rodzaj okładki, czyli to, czy jest ona miękka czy też gruba. Czasami wpływ mają ewentualne ilustracje, które mogą znajdować się w jej środku. Niemniej jednak zazwyczaj cena wydania książki od początku do końca waha się w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Warto być przygotowanym na tego typu wydatek, jeśli faktycznie zastanawia się nad tym, aby skorzystać z takiej ewentualności i opublikować swoją książkę praktycznie samodzielnie, przy wsparciu wydawnictwa w modelu self-publishing. To dobry wybór.