Jak wygląda wydanie swojej książki?

Jak wygląda wydanie swojej książki?

Wydanie swojej własnej książki to dość długi i złożony proces, a więc ważne jest to, aby być na to w pełni przygotowanym. Oczywiście obecnie znaleźć można wiele porad związanych z procesem wydawniczym, a więc na pewno każdy znajdzie dla siebie coś, co pasować będzie do jego planów i możliwości. Warto zaznajomić się z różnymi opcjami, co na pewno będzie bardzo pomocne w tej kwestii.

Jak wygląda wydanie własnej książki?

Z początku wydanie własnej książki może wydawać się nieco przerażające. Zwłaszcza jeśli nie robiło się tego nigdy wcześniej. Wystarczy jednak odpowiednia organizacja, oraz rozeznanie, a na pewno nie będzie to takie trudne. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad dwoma potencjalnymi modelami wydawniczymi. Jednym jest wydanie książki z ramienia wydawnictwa tradycyjnego, drugim skorzystanie z opcji self-publishing, która jest wybierana coraz częściej, zwłaszcza przez początkujących twórców, którym zależy na tym, aby jak najszybciej wypuścić swój produkt na rynek. Warto zapoznać się z obiema opcjami, aby łatwiej było podjąć decyzję.

Wydanie książki w wydawnictwie tradycyjnym a w opcji self-publishing

Tak jak było już wspomniane, istnieją dwa podstawowe sposoby wydania książki. Może to być wydanie własnej książki z ramienia tradycyjnego wydawnictwa, jak i jako self-publishing. Warto tutaj zaznaczyć główne różnice między tymi modelami. Przede wszystkim wydanie z tradycyjnym wydawnictwem wiąże się z ponoszeniem kosztów przez wydawcę, który zajmuje się również dystrybucją książek i ich promocją, co wpływać może na zainteresowanie potencjalnych czytelników. Opcja self-publishing oznacza, że wszystkie koszty poniesie osoba, która zleca wydanie książki, czyli najczęściej po prostu autor. Dodatkowo w tym systemie to właśnie autor ma największą swobodę i decyduje o tym, gdzie rozdysponowane zostaną jego książki. Może to ustalać indywidualnie w ramach współprac z poszczególnymi księgarniami. Również on decyduje o nakładzie i ewentualnym dodruku egzemplarzy.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Oczywiście w tym przypadku wydanie własnej książki wiąże się nieuchronnie z włożeniem w to własnego nakładu finansowego. Ile będzie to kosztować? Są to kwestie, które przede wszystkim są ustalane indywidualnie, ponieważ różnić się będą w zależności od rodzaju okładki, czy ilości stron. Niemniej jednak trzeba być gotowym na to, że cały koszt wydania własnej książki oscylować będzie w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna cena może jednak się nieznacznie różnić.