Jak wydać własną książkę?

Jak wydać własną książkę?

Wielu osobom wydanie książki wydaje się naprawdę trudne, choć przecież często jest to marzenie początkujących autorów. Nie zawsze na samym początku swojej kariery udaje się nawiązać współpracę z wydawnictwem, a więc warto wiedzieć, jak wydać własną książkę samodzielnie i dlaczego w ogóle warto się na to zdecydować.

Ile kosztuje wydanie własnej książki?

Kwestia pieniężna to chyba najważniejsza z kwestii, jeśli chodzi o wydanie własnej książki. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że zależnie od rodzaju publikacji, ta cena może się różnić. Wiele zależy przecież od tego, czy w książce znajdą się kolorowe ilustracje, czy autor z nich zrezygnuje. Ważne jest także wybranie okładki, a także grubość danej książki. Niemniej jednak warto być przygotowanym na wydatek rzędy 12-18 tysięcy złotych. Może to się wydawać bardzo dużo, zwłaszcza w przypadku autora, który dopiero rozpoczyna swoją działalność, ale warto wiedzieć również o tym, że już po sprzedaniu kilkuset książek, koszty się zwracają.

Dlaczego warto samodzielnie wydać książkę?

Wydanie własnej książki w systemie selfpublishing jest doskonałym wyborem dla każdego, kto planuje w dobry sposób rozpocząć swoją pisarską karierę. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób jest się panem własnego dzieła i samemu można decydować o tym, jak zarządzać swoją książką. Można sprzedawać ją na przykład na własnej stronie internetowej, ale nie jest to jedyna opcja. Można przecież zawrzeć również współpracę z księgarniami i w ten sposób umieszczać swoje dzieło na ich półkach. Warto jednak zawsze zapoznać się z plusami, oraz minusami takich wyborów i zdecydować się na to, co będzie w danym momencie najlepsze. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że często księgarnie płacą niezwykle mało, co może zniechęcić początkującego pisarza.

Co obejmuje selfpublishing?

Decydując się na wydanie własnej książki, z całą pewnością warto wiedzieć, które usługi zawarte są już w cenie. Z całą pewnością jest to korekta tekstu. Nawet najlepsze książki często wymagają poprawek, zarówno logicznych, jak i językowych. Do tego dochodzi przygotowanie tekstu do druku, dobór czcionki, stylu i ogólny wygląd książki. Liczy się także okładka. Wiadomo, że im bardziej będzie ona wymagająca, tym cena może być wyższa. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć również ilość egzemplarzy. Im będzie ich więcej, tym naturalnie cała cena usługi będzie wyższa i również to należy wziąć pod uwagę, decydując się na wydanie swojej książki właśnie w tym systemie selfpublishingu.