Jak wydać książkę?

Jak wydać książkę?

Na pewno niejeden pisarz marzy o tym, aby móc wydać swoją książkę. Oczywiście pisanie do szuflady również ma swoje plusy, a przede wszystkim pozwala ono na ćwiczenie, doskonalenie swojego warsztatu i poszukiwanie swojego stylu. Niemniej jednak w końcu nadchodzi taki moment, w którym większość autorów decyduje o tym, że chciałoby pokazać swoją twórczość szerszemu gronu odbiorców. Jak postąpić w takiej sytuacji? W jaki sposób wydać książkę i przede wszystkim, jak wiele to kosztuje?

Dlaczego warto wydać własną książkę?

Oczywiście zgadzamy się, że można całe życie pisać do szuflady. Jednak na pewno świetnym przeżyciem jest pokazanie swojej twórczości również innym odbiorcom. W ten sposób można usłyszeć, zarówno pochwały, jak i konstruktywną krytykę, która na pewno okaże się pomocna podczas dalszego tworzenia. W związku z tym warto zrobić tak duży krok naprzód i zdecydować się na publikację. Zwłaszcza że obecnie możliwości ku temu jest coraz więcej i na pewno każdy znajdzie system odpowiedni dla siebie, który pozwoli mu w pełni spełnić marzenia.

W jaki sposób można wydać swoją książkę?

Niemniej jednak warto pamiętać też o tym, że obecnie dostępne są różne sposoby na wydanie książki. To dlatego warto wiedzieć, który system sprawdzi się w danym przypadku. Oczywiście można zdecydować się na klasyczną współpracę z klasycznym wydawnictwem. W ten sposób pokryte zostaną wszelkie koszty związane z wydaniem książki. Warto jednak wtedy pamiętać o tym, że koszty ze sprzedaży dzielone są między innymi między autora, a wydawnictwo. Dodatkowo często tego typu wydawnictwa nie chcą współpracować z debiutantami. W takich okolicznościach trzeba sobie radzić inaczej. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z systemu self-publishing. Daje on bardzo dużo swobody i decyzyjności, ale niestety wiąże się on z odpłatami, jakie ponieść musi taki autor. Warto więc wiedzieć, o jakich kwotach mowa i na co należy być w pełni przygotowanym.

Ile kosztuje wydanie książki?

Tym samym przechodzimy do kwestii być może najważniejszej. Ile kosztuje wydanie książki w oparciu o model self-publishing? W tym systemie autor musi pokryć całość kosztu wydania książki, czyli korektę, przygotowanie do wydania, okładkę, jak i sam druk. Ile to będzie kosztować? Cena może różnić się w zależności od rodzaju okładki, ale również ze względu na ilość stron, oraz oczywiście ze względu na ilość egzemplarzy. Niemniej jednak z reguły jest to kwota około kilkunastu tysięcy złotych, jaką musi ponieść autor, lub osoba zlecająca wydanie.