Jak wydać autorski poradnik?

Jak wydać autorski poradnik?

Jesteś cenionym specjalistą? Ekspertem w swojej dziedzinie? Możesz pochwalić się własnym audytorium w mediach społecznościowych i gronem stałych, oddanych odbiorców? W takim razie to najlepszy moment, aby pomyśleć o napisaniu autorskiej książki! Jak jednak podejść do tego niezwykle skomplikowanego tematu? Podpowiadamy!

Stwórz konspekt

Pisanie własnego poradnika należy rozpocząć od stworzenia stosownego konspektu swojej pracy. Powinien on zawierać przede wszystkim szczegółowy plan każdego z rozdziałów. Dodatkowo warto wzbogacić go o cele i kluczowe wartości dla całego dzieła. Jeśli nie zaplanujesz dobrze swojej pracy i treści poradnika, możesz z czasem pogubić się w jego strukturze, a to nie wpłynie pozytywnie na odbiór całej książki. Konspekt dzieła to podstawa w pracy każdego autora i twórcy, dlatego potraktuj tę kwestię naprawdę poważnie i podejdź do niej z dużą dozą zaangażowania.

Zastanów się nad budżetem

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie budżetu na wydanie dzieła. Jeśli chcesz opublikować swój poradnik na własną rękę np. w modelu self-publishingowym, to z pewnością domyślasz się, że cały proces wydawniczy musisz opłacić z własnej kieszeni. Zastanawiasz się zatem, ile kosztuje wydanie książki? To oczywiście zależy od jej objętości, rodzaju, wielkości nakładu czy jakości wydruku. W sieci znajdziesz szereg wartościowych artykułów i informacji, jak dobrze przeliczyć budżet na książkę. Już teraz jednak możemy ci zagwarantować, że nie będzie to raczej kilka tysięcy złotych, a raczej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Pamiętaj, że jest naprawdę wiele możliwości pozyskania funduszy czy innych źródeł finansowania swojego dzieła, liczą się przede wszystkim chęci i kreatywne podejście do całego projektu.

Zorganizuj proces wydawniczy

Ostatnim etapem jest już docelowa organizacja całego procesu wydawniczego. To oczywiście dość skomplikowane i czasochłonne zadanie, jednak jeśli dobrze rozeznasz się w sytuacji i przygotujesz odpowiedni harmonogram działania, z pewnością doskonale sobie poradzisz! Do najważniejszych etapów tego procesu należą przede wszystkim: redakcja, korekta, projekt okładki, druk, skład, promocja dzieła, dystrybucja i oczywiście sprzedaż. Jeśli twój poradnik jest już ukończony i gotowy na wydanie, to połowa sukcesu za tobą. Druga połowa to właśnie publikacja, dlatego warto potraktować tę kwestię jako ambitne wyzwanie.

Wydanie własnej książki to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak czujesz, że jesteś w stanie mu podołać, nie zastanawiaj się dłużej i już dziś rozpocznij pracę nad tworzeniem autorskiego poradnika!