Jak walczyć z blokadą pisarską?

Jak walczyć z blokadą pisarską?

Blokada pisarska to jedna z największych bolączek autorów (nie tylko tych początkujących, ale nawet tych najbardziej doświadczonych). Czym właściwie jest to zjawisko i jak je rozpoznać? W jaki sposób walczyć w blokadą pisarską? W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz garść praktycznych porad!

Właściwe rozpoznanie blokady pisarskiej

Podstawą w walce z blokadą pisarską jest jej odpowiednie rozpoznanie. Autorzy (szczególnie ci początkujący i słabo doświadczeni) bardzo często mylą bowiem to zjawisko ze zwyczajnym zmęczeniem. Pisanie własnej książki to niezwykle obciążająca i wymagająca praca, dlatego raz na kilka dni warto zrobić sobie dzień wolny, aby nasz umysł mógł swobodnie się zregenerować i nabrać sił do dalszej wytężonej pracy. Zanim zatem zaczniemy wdrażać konkretne rozwiązania problemu, spróbuj najpierw odpocząć. Czasem wystarczy dobry sen, długi spacer lub wyjazd na 2 dni w celu zmiany otoczenia, aby motywacja do pisania szybko powróciła!

Motywacja i konsekwencja w działaniu

Jeśli działania ujęte w powyższym punkcie ci nie pomogły i wciąż nie jesteś w stanie napisać ani jednej sensownej linijki książki, spróbuj walczyć z blokadą pisarską w sposób konkretny i zdecydowany. Nie chodzi tu oczywiście o to, abyś codziennie zmuszał się do pisania, jednak niezwykle istotne jest regularne podejmowanie prób. Umów się sam ze sobą, że każdego dnia spędzisz przy klawiaturze przynajmniej 2-3 godziny. Staraj się wówczas pisać cokolwiek, nawet jeśli wydaje ci się to zupełnie pozbawione sensu. Tekst zawsze możesz zredagować czy nawet usunąć, ale dzięki temu nie wyjdziesz z pisarskiej wprawy!

Ćwiczenia na pobudzenie kreatywności

Pamiętaj, że tylko ty tak naprawdę wiesz, ile kosztuje wydanie książki. I nie mamy tu wcale na myśli kwestii finansowych, a raczej te związane z twoim nakładem czasowym i zwyczajnym wysiłkiem umysłowym. Jeśli zatem czujesz blokadę pisarską, cała sytuacja z pewnością odbija się również na twojej psychice: możesz czuć się niespełniony, przytłoczony czy nawet sfrustrowany. Warto zatem czym prędzej przerwać ten stan rzeczy i wrócić na dobre tory! Doskonałym sposobem, który stosowany jest przez wielu doświadczonych pisarzy z całego świata, jest wdrożenie specjalnych technik i ćwiczeń pobudzających kreatywność. Udowodniono bowiem naukowo, że niektóre zachowania są w stanie pobudzić nasz umysł do twórczej pracy! Dlaczego zatem nie skorzystać z tego rozwiązania i nie ułatwić sobie wyjścia z dość trudnej i smutnej sytuacji? Znajdź w sieci kilka tego typu ćwiczeń i sprawdź, które z nich przyniesie ci najlepsze efekty!