Jak rozwijać swój mózg? 3 przykładowe zajęcia
W jaki sposób rozwijać zdolności swojego mózgu? To pytanie, które zadają sobie nie tylko naukowcy, ale również większość z nas. Wbrew pozorom wcale nie musi to być takie trudne. W tym artykule pokażę Ci trzy ciekawe pomysły, w jaki sposób można pobudzać kreatywność, pomysłowość i zdolność koncentracji. Co ciekawe, nie będą to żadne żmudne ćwiczenia - zaproponowane przeze mnie rozwiązania równie dobrze mogą być fascynującą zabawą.
Kurs javascript i nauka programowania
Kiedy poznawałem techniki rozwijania mózgu, natknąłem się na artykuł o tym, jak wykorzystać javascript do usprawnienia procesu uczenia się. Artykuł został napisany przez programistę Petera Smitha, który stwierdził, że nauka dowolnego języka programowania skłania do zastanowienia się nad własnymi procesami myślowymi w sposób, który zwiększa zdolność uczenia się innych przedmiotów. Zaleca on używanie w tym celu dowolnego języka programowania, ale jego osobistym faworytem jest kurs javascript ze względu na jego prostotę oraz duża liczbę darmowych materiałów do jego nauki.
Nauka języka obcego
Wielu naukowców od dawna uważa się, że umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem korzystnie wpływa na mózg, prowadząc do lepszych umiejętności poznawczych, w tym zdolności do zatrzymywania informacji. Co ważne, część z nich wskazuje, że nauka innego języka pomaga na wiele sposobów, od poprawy pamięci i umiejętności rozumowania po opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera.
Przyswajać inne języki można na kilka sposobów - przekonuje nas native speaker Warszawa. Z powodzeniem można to robić samodzielnie w domu, przy pomocy materiałów znalezionych w sieci. Jednak najlepsze wynika osiąga się wówczas, gdy skorzystamy z pomocy profesjonalnego nauczyciela.
Układanie LEGO
Budowanie z klocków Lego to jeden z ciekawych sposobów na rozwój mózgu. Można w ten sposób rozwijać zmysły, wyobraźnię oraz kreatywność - i jest na to kilka sposobów.
Pierwszy sposób polega na budowaniu tego, co widzisz, ale musisz użyć wyobraźni podczas budowania. Drugi sposób polega na stworzeniu czegoś, co nie istnieje, używając tylko elementów z pudełka. Każdy krok musi być dokładnie zaplanowany, w przeciwnym razie zabraknie Ci elementów i nie będziesz w stanie ukończyć swojego arcydzieła - taką możliwość dają między innymi zajęcia LEGO Education Poznań.
Wymaga to umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i cierpliwości, ponieważ budując konstrukcję z klocków Lego, trzeba rozwiązywać problemy.