Ile trzeba zapłacić za wydanie książki w self-publishingu?

Ile trzeba zapłacić za wydanie książki w self-publishingu?

Książek na półkach w księgarniach mamy coraz więcej. Wszystko dlatego, że coraz łatwiej jest opublikować własną powieść. Czy warto wydać swoją książkę? Każdy ma swoją historię do opowiedzenia i powinien mieć szansę, by podzielić się z nią z innymi. Być może ta historia wpłynie na życie innych ludzi. A w jaki sposób wydać swoją książkę i ile to kosztuje?

Jakie istnieją sposoby na wydanie swojej książki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wydać swoją książkę i ile kosztuje wydanie książki. Najważniejszym krokiem w wydaniu książki jest jej napisanie. Ale kiedy już ukończymy pisać swój manuskrypt, co dalej? Istnieje wiele sposobów na wydanie książki, a droga, którą wybierzemy, będzie zależała od wielu czynników, takich jak indywidualne cele czy budżet. Dla wielu jedyną znaną drogą do wydania książki są oczywiście tradycyjne wydawnictwa, które muszą zaakceptować wysłane przez autora dzieło i podjąć się współpracy. Najtrudniejsze jest znalezienie wydawcy do wydania pierwszej książki. Jeśli spodoba się ona odbiorcom i wzbudzi zainteresowanie, istnieje duża szansa, iż wydawca podejmie się współpracy przy kolejnych pozycjach danego autora.

Self-publishing - na czym polega?

Jeśli masz dobry pomysł na książkę i ducha przedsiębiorczości, self-publishing może być dla Ciebie świetną opcją. Istnieje wiele zalet wyboru tej konkretnej ścieżki. Jakich? Jest to przede wszystkim kreatywna wolność. Autor ma większą kontrolę nad własną fabułą i bohaterami. Wydawnictwo nigdy mu nic nie zarzuci. Autor jest też wolny od niektórych ograniczeń wynikających z tradycyjnych umów wydawniczych. Jednak są też wady - przede wszystkim to Ty musisz znaleźć czytelników chętnych do kupienia Twojej książki, co może być wyzwaniem. Wydanie książki to ekscytujący i satysfakcjonujący proces. Może być również bardzo wymagający i stresujący. Niekiedy trzeba być przygotowanym na to, że tylko najbardziej poczytne gatunki zostaną zauważone.

Jaki jest koszt wydania swojej książki?

Koszt wydania książki zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest długość i złożoność Twojego manuskryptu. Krótsza, prostsza książka będzie zazwyczaj kosztować mniej niż dłuższa. Wiadomo, że im dłuższa książka, tym droższy będzie jej druk. Wydawcy wskazują, że najlepiej sprzedają się książki o długości około 400 stron. Jednym z lepszych sposobów na to, by przekonać się, ile będzie kosztować wydanie naszej książki, jest napisanie do kilku wydawnictw typu vanity, wybranie planu i poproszenie o szczegółową wycenę. Część kosztów oczywiście się zwróci.