Ile kosztuje wydanie książki?

Ile kosztuje wydanie książki?

Czujesz wewnętrzną potrzebę opublikowania swojego dzieła, które od dawna kurzy się w szufladzie? Wspaniale! Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje taka przyjemność i jakie możliwości masz do wyboru? Ten artykuł jest zatem dla ciebie! Pochylimy się nad kosztami związanymi z wydaniem własnej książki i dostępnymi modelami wydawniczymi.

Wydawnictwo profesjonalne, czyli zero kosztów

Pierwszą opcją jest wydanie własnej książki we współpracy z profesjonalnym wydawnictwem. W tym modelu autor nie ponosi żadnych kosztów, ponieważ całym procesem wydawniczym zajmuje się oficyna. Zdecydowaną wadą takiego modelu jest fakt, że większość zysków ze sprzedaży książki również wpływa na konto wydawnictwa. Autor otrzymuje jedynie częściowe wynagrodzenie, które zazwyczaj nie wynosi więcej, niż kilkanaście procent. Dla wydawnictwa nie tylko muszą zwrócić się koszty związane z wydaniem książki, ale musi ono również wygenerować zyski.

Vanity Press, czyli wydawnictwo odpłatne

Drugą opcją wydania własnej twórczości jest tzw. vanity press. To model zarezerwowany dla osób, którym nie udało się nawiązać współpracy z wydawnictwem, a mimo to chcą wydać swoją twórczość pod logotypem znanej oficyny. Vanity press zakłada, że wyda twoją książkę, jednak to ty będziesz zobowiązany ponieść wszelkie koszty związane ze składem książki, drukiem, dystrybucją oraz promocją. Ile kosztuje wydanie książki na takich zasadach? To zależy od wielu czynników, m.in. objętości materiału, rodzaju okładki, wielkości nakładu i działań promocyjnych. Całościowe wydatki obejmują najczęściej kwoty od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Selfpublishing, czyli niezależne wydawnictwo i 100% kosztów

Ostatnim i zdecydowanie najpopularniejszym modelem wydawniczym, jest selfpublishing, który zakłada w 100% samodzielną organizację całego procesu wydawniczego. W tym modelu to autor zleca konkretne działania firmom zewnętrznym. Szuka drukarni, grafika, najlepszego magazynu i specjalisty do spraw promocji. Na rynku funkcjonują wydawnictwa selfpublishingowe, które niejako pośredniczą w tych działaniach, oferując pełen outsourcing konkretnych usług. Ile kosztuje wydanie książki w tym modelu? Tu również wszelkie koszty ponosi autor, jednak wydawnictwa selfpublishingowe wspierają w zdobyciu środków na wydanie dzieła, np. za pomocą akcji crowdfundingowych lub przedsprzedaży książki.

Wydanie własnej książki to nie lada wyczyn! Dobrze jest przed podjęciem konkretnych działań w tym kierunku wykonać solidny research i zorientować się dokładnie we wszelkich kosztach.