Czym jest selfpublishing?

Czym jest selfpublishing?

Wielu początkujących autorów zastanawia się, w jaki sposób opublikować własną twórczość. Możliwości jest w końcu wiele: zaczynając od współpracy z profesjonalnym wydawnictwem, na self-publishingu kończąc. To ostatnie pojęcie jest przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu. Zastanowimy się, czym jest self-publishing i dlaczego wato wziąć pod uwagę to rozwiązanie.

Czym jest self-publishing?

Self-publishing to model wydawniczy, który zakłada wydanie autorskiej książki w 100% samodzielnie przez samego autora. Oznacza to, że sam ponosi on wszelkie koszty związane z wydawnictwem, czyli zmuszony jest opłacić skład, druk, redakcję, korektę i szereg innych usług z własnego budżetu. Jednocześnie niezależny autor nie musi z nikim dzielić późniejszych zysków ze sprzedaży dzieła oraz nie jest w żaden sposób uzależniony od decyzji profesjonalnego wydawnictwa, które może np. zastrzec sobie pełne prawo do danego tytułu i jego dystrybucji.

Dlaczego warto wydać książkę samodzielnie?

Samodzielne wydanie autorskiej książki wiąże się z szeregiem istotnych korzyści. Przede wszystkim autor nie ma obowiązku dzielenia zysków ze sprzedaży z wydawcą, a zatem 100% środków trafia na jego konto. Poza tym może budować swój wizerunek eksperta bez udziału osób trzecich, czyli pracowników profesjonalnego wydawnictwa, którzy niestety wpływają na wizerunek swoich podopiecznych i w widoczny sposób nim zarządzają. Oznacza to, że autor współpracujący z profesjonalną oficyną jest poniekąd od niej uzależniony i nie może wykonywać żadnych zawodowych ruchów na własną rękę. Samodzielne wydanie dzieła chroni autorów przed podobnymi sytuacjami.

Jak wydać książkę jako autor niezależny?

Self-publishing zakłada pełne pokrycie kosztów wydawnictwa przez autora. Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje wydanie książki i w jaki sposób zorganizować cały proces wydawniczy. Na szczęście na rynku działają specjalne wydawnictwa wspierające self-publisherów, które pomagają w pozyskaniu środków na wydanie dzieła oraz dostarczają praktycznych narzędzi, które znacznie ułatwiają przejście przez wszystkie etapu tego dość skomplikowanego przedsięwzięcia. Ponadto wydawnictwa dla self-publisherów dzielą się z autorami swoją rozległą wiedzą, co również jest niezwykle ważne dla debiutujących pisarzy.

Self-publishing to model wydawniczy, który zdobywa coraz większą popularność nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. To rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę planując wydanie własnej twórczości, ponieważ niesie za sobą szereg istotnych korzyści dla autora.