Cyfrowe pieniądze - co warto o nich wiedzieć?

Cyfrowe pieniądze - co warto o nich wiedzieć?

Termin cyfrowego pieniądze ulega powoli coraz większemu upowszechnieniu. Z czego to wynika? Jaka przyszłość nas czeka w kontekście obrotu pieniędzy? Gdzie można spotkać już takie cyfrowe pieniądze? Warto przygotować się mentalnie na nadchodzące zmiany. O tym poniżej!

Cyfrowe pieniądze - przyszłość, która nas czeka

Postępujący rozwój technologii dzieje się na naszych oczach i dotyczy wielu obszarów naszego życia. W ciągu ostatnich kilku lat zaczęliśmy powszechnie płacić kartą czy blikiem. Dalszym etapem tych zmian jest perspektywa wprowadzenia cyfrowego pieniądza. Póki co na terenie Polski w najbliższym czasie nie przewiduje się wprowadzenia ich do obiegu. Należy być jednak gotowym na to, że wkrótce może pojawić się cyfrowe euro czy cyfrowy yuan. Z tego właśnie powodu warto przygotować się na to i zawczasu zgłębić temat.

Czym są cyfrowe pieniądze?

Najprościej będzie ująć to następująco: cyfrowe pieniądze są swojego rodzaju matematycznym zapisem w formie elektronicznej. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie operacji finansowych, pozwalają na standardowe dokonywanie zakupów tak jak w przypadku dobrze nam znanej gotówki czy też kart płatniczych. Warto także podkreślić, że jest to absolutnie bezpieczna metoda płatności. Z uwagi na postępującą digitalizację wprowadzenie cyfrowych pieniędzy jest kolejnym etapem rozwoju gospodarczego, na który powinniśmy się przygotować.

Cyfrowy Yuan - czym jest?

Ta e-waluta została wprowadzona już w 2014 roku, jednak obecnie zyskuje coraz większą popularność. Pełni funkcję cyfrowej waluty banku centralnego. Nie da się zaprzeczyć, że chiński bank centralny zdecydowanie wyprzedza inne banki światowe. Trzeba przy tym także podkreślić, że yuan w wersji cyfrowej nie jest kryptowalutą - są one bowiem zakazane w Chinach. Jest to bowiem w pełni oficjalna waluta, która ma poparcie Banku Centralnego. Jej celem jest wyeliminowanie części banknotów oraz monet. Co istotne - inwestorzy nie mogą kupować ani handlować cyfrowym yuanem. Z założenia jest on dostępny jedynie dla obywateli Chin. Na uwagę zasługuje także fakt, że w Chinach coraz rzadziej używa się gotówki - popularność zyskują za to wygodne dla użytkowników cyfrowe rozwiązania. To także opłacalne z uwagi na to, że banknoty papierowe można podrobić, w przeciwieństwie do e-waluty.

Powyższy wpis powinien przybliżyć temat cyfrowych walut. Wprowadzenie ich jest konsekwencją rozwoju technologii - z pewnością na przestrzeni kolejnych dekad coraz więcej krajów będzie zajmowało się wprowadzaniem ich do obiegu.