Cyfrowe euro w ciągu najbliższych kilku lat? To możliwe!

Pieniądze w postaci cyfrowej mają pojawić się w obiegu w perspektywie najbliższych pięciu lat. Jednoznacznie zapowiedziała to już szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Z czego wynika ta zapowiedź? Czym w ogóle jest cyfrowy pieniądz? O tym poniżej!

Obecna sytuacja pieniędzy, które są w obiegu - jak wygląda?

Na co dzień korzystamy z kilku rodzajów pieniędzy. Jednym z nich jest dobrze znana nam postać gotówkowa (banknoty, monety), które emisją na rodzimym gruncie zajmuje się Narodowy Bank Polski. Korzystanie z tej formy pieniędzy ma wiele korzyści. Jest to bowiem bezpieczny sposób jak i pełnoprawny środek płatniczy. Co więcej - przy rozliczaniu transakcji gotówkowych nie wymaga się obecności pośredników czy dodatkowego zaplecza - rozliczanie jest proste i wyraża się jedynie w przekazywaniu banknotów. To z kolei przekłada się na odporność na wszelkiego rodzaju awarie sieci informatycznych. To jednak nie koniec zalet - taka forma operowania gotówką pozwala także na zachowanie anonimowości.

Obecne transakcje bezgotówkowe

W ostatnich latach można było zaobserwować coraz większą popularność bezgotówkowej formy pieniędzy. Dzieje się to z uwagi na upowszechnienie sieci. W wielu państwach można także dostrzec, że pieniądz elektroniczny jest równie chętnie stosowany. Może być zapisany np. w postaci chipu w ramach elektronicznego nośnika informacji lub na PayPal czy też Revolut.

Czym są cyfrowe pieniądze?

CBDC czyli cyfrowe pieniądze wkrótce będą kolejnym wytworem banku centralnego. Może tu dojść to kilku rodzajów takiego cyfrowego pieniądza - może być on np. oparty o rachunek bankowy prowadzony w banku centralnym. Druga ewentualność - gdy taki pieniądz będzie związany z cyfrowymi tokenami. Ciężko na ten moment jednoznacznie wskazać przyszłość i kierunek, w jakim będą podążać cyfrowe pieniądze. Nie da się jednak tego zatrzymać - postępująca digitalizacja dzieje się na naszych oczach i występuje w wielu obszarach życia, które diametralnie zmieniło się na bazie ostatnich dekad.

Perspektywy obecnej formy pieniądza

Korzyść dla banków wynikająca z wprowadzenia takich cyfrowych pieniędzy będzie wyrażać się na przykład w możliwości znacznego zredukowania wytwarzania gotówki w postaci fizycznej. Obecnie coraz więcej osób zaczyna obracać głównie pieniędzmi w postaci bezgotówkowej. Cyfrowe pieniądze to zaś kolejny krok w rozwoju, który wkrótce zacznie się materializować. Warto być przygotowanym mentalnie na takie zmiany.