Co sprezentować pisarzowi-hobbyście?
Wydanie własnej książki to marzenie wielu z nas. Dla niektórych – nieosiągalne przez brak motywacji bądź gotowego materiału, ale dla innych jak najbardziej realne. Każdy, kto marzy o tym, by jego publikacja pojawiła się na rynku, ma swoje wydatki oraz metody na pobudzanie weny. Może go wspierać, inwestując w jego talent. Co dokładnie kupić?
Raz: profesjonalne publikacje o sztuce pisania
Wiadomo, że nie wszystkie poradniki cieszą się dobrą sławą, ale istnieje kilka pozycji na rynku, które mają realną wartość i nie tylko motywują do pisania, ale przede wszystkim kierują autorów w dobrą stronę. Oduczają niewłaściwych nawyków (na przykład inwersji stylistycznych czy tworzenia amatorskich opisów postaci), a wdrażają właściwe techniki. Uczą różnic pomiędzy narracjami czy wskazują, jak ważna jest stylizacja językowa postaci. Otwierają nowe drzwi, zachęcając do rozwoju. Taką publikacją niewątpliwie jest „Po Bandzie, czyli jak napisać potencjalny Bestseller” oraz popularny poradnik S. Kinga: „Pamiętnik Rzemieślnika”. Pozycje obowiązkowe dla każdego, kto ceni wartość słów.
Wydanie własnej książki a współpraca z betareaderem
Kiedy poradniki mogą motywować i uczyć sztuki pisania, na pewnym etapie, gdy autor ma już gotowy tekst – nie zawsze mogą coś zdziałać. Jeśli masz większy budżet i możesz pozwolić sobie na wsparcie bliskiego pisarza-amatora, który ma zakończył już książkę, możesz zainwestować w jego pracę z tekstem, na przykład inwestując w pomoc redaktora lub, ot, betareadera. To osoba, która przeczyta tekst i pomoże go oszlifować, zanim nadejdzie czas na wydanie własnej książki. Betareader nie musi być korektorem; często pełni funkcję osoby, która wypowiada się na temat wątków i scen, wczuwając się w potencjalnego czytelnika. Wskazuje słabsze momenty, naiwne rozwiązania fabularne lub zachowania postaci nieadekwatne do ich sylwetki psychologicznej. Omawia tekst na poziomie redakcji, ale nie korekty. Może pracować odpłatnie lub za darmo, w postaci wolontariatu.
Klawiatura mechaniczna i urządzenia wspomagające
Praca pisarza jest naprawdę wyczerpująca, nawet gdy dopiero zaczynamy swoją karierę. Ważny jest talent i motywacja, wena twórcza oraz cierpliwość, a zarazem zawziętość w realizacji kolejnych etapów pracy – jak nie pisania, to szlifowania, redakcji, korekty, w tym nauki edycji tekstów przygotowanych do składu. Przesiadywanie przed komputerem wiele godzin dziennie nie należy do zajęć zdrowych dla kręgosłupa, dlatego warto zainwestować w wygodne krzesło (może być gamingowe) z odpowiednim podparciem na lędźwiach i karku. W przypadku klawiatury najlepiej sprawdzi się ta mechaniczna, która lżej odbija klawisze i sprawia, że pisze się szybciej oraz mniej nadwyręża stawy. Niektóre modele, na przykład Razer Chroma Ornata, posiadają dodatkową podkładkę pod nadgarstki. Polecamy!