Umiejętność zmiany perspektywy.

Niektórzy to mają w życiu dobrze. Szczęśliwa rodzina, podróże kilka razy w roku, sukcesy zawodowe, zdrowe odżywanie, świetna kondycja fizyczna, niezależność finansowa, zero zmartwień!

Gdyby jednak zapytać taką osobę jak wygląda jej codzienność, o której godzinie wstaje, o której kładzie się spać, jakie ma obowiązki, jakie wyzwania stoją przed nią każdego dnia, jak zarządza swoim czasem, czy bywa zmęczona, jak radzi sobie ze stresem, kto ją wspiera, jakie czyta książki,  jak się rozwija, skąd czerpie siłę, jakimi wartościami kieruje się w życiu i tak dalej… nasz obraz o sielskim życiu zmieniłby się nieco.

Nasz punkt widzenia to zawsze tylko jedna z możliwości i uświadamiając sobie ten fakt otwieramy drzwi naszego umysłu!

Z czym wiąże się umiejętność zmiany perspektywy?

Gdy pomyślimy o ludziach, którzy żyją gdzieś na „krańcu świata” i porównamy ich myślenie, zachowanie czy ogólną wizje świata z naszą nie trudno będzie znaleźć różnice.  Kultura, miejsce, w którym żyjemy, wychowanie wpływa na to jak widzimy dziś świat. Dlaczego ludzie wschodu i zachodu myślą inaczej? W jakim stopniu miejsce, w którym żyjemy decyduje o tym kim jesteśmy? To świetnie opisuje Richard E. Nisbett w książce pt. „Geografia myślenia”.

Nie jest łatwo przyjąć inny punkt widzenia, bo przecież racje lubimy mieć my. Nowe rozwiązania mogą wydawać się zagrażające, więc nasza tolerancyjność schodzi na drugi plan. Dzięki temu zamykamy się na nowe, stajemy się mało refleksyjni. A to wszystko utrudnia wgląd w sytuację, która jest naszym problemem, bo wymaga to przełamania błędnego schematu myślenia.

To z jakiej perspektywy patrzymy na różne zdarzenia, kształtuje naszą rzeczywistość, a dokładniej to jak ją postrzegamy.

Kiedy warto spojrzeć inaczej?

  1. Kiedy mierzysz się z trudną decyzję.

Wahasz się co zrobić, nie wiesz, na co się zdecydować.

  1. Kiedy nie widzisz wyjścia z sytuacji.

Wydaje Ci się, że żadna opcja nie jest dobra.

  1. Kiedy w Twojej głowie krążą tylko negatywne myśli. 

Na pewno mi się nie uda.

  1. Kiedy Twoja relacja z drugą osoba to ciągłe kłótnie i sprzeczki.

Rozwiniesz swoją empatię.

Przyjmij nową perspektywę. 

 

  1. Perspektywa drugiej osoby.

Wykorzystaj swoją wyobraźnie i kreatywność by zastanowić się co o tej sytuacji pomyślał by… ktokolwiek kto jest dla Ciebie ważny, autorytet, ekspert lub bliska Ci osoba.

  1. Perspektywa wartości.

Kiedy trwasz w zawieszeniu i nie potrafisz podjąć decyzji, bo nie wiesz co będzie dla Ciebie lepsze, przeanalizuj swoją sytuację przez pryzmat Twoich wartości. Wartości, każdy z reguły jakieś ma, ale czy faktycznie kierujesz się nimi w życiu? Odnieś się do nich i dokonaj wyboru zgodnie z własnym sumieniem.

  1. Perspektywa obserwatora.

Jak stać się obiektywnym obserwatorem, gdy sprawa nas dotyczy? Nie jest to możliwe, ale możesz posłużyć się rozpisaniem „dobrych i złych” stron każdej opcji . Sprawdź za czym przemawia statystka.

  1. Perspektywa czasu.

Często boimy się konkretnych decyzji, ponieważ niektóre z nich nie zawsze od razu są dla nas korzystne. Wykorzystując perspektywę czasu, odniesiesz się do konsekwencji natychmiastowych i odroczonych w czasie.

Perspektywa szeroka – to czas odległy, co ta decyzja przyniesie mi w perspektywie 5,10 lat?

Perspektywa wąska – to bliższa przyszłość, co ta decyzja przeniesie mi za miesiąc, pół roku, rok.

Co sądzisz na ten temat?

Czy ten post był dla Ciebie przydatny?

Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Dołącz do mnie na Facebooku –  improvementofskills

Dołącz do mnie na Instagramie –  improvement_of_skills

MONIKA SOSNÓWKA – KUŁAJ

MONIKA SOSNÓWKA – KUŁAJ

PSYCHOLOG

Witaj na moim blogu, cieszę się, że czytasz!

Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz lub napisz do mnie wiadomość.

Szukaj na blogu

Zainteresowany?

Napisz do mnie