Rozprawmy się z klapsami.

Lekki klaps to nic złego.

Jeśli tak uważasz, wyjaśnij mi proszę co to znaczy lekki klaps? Jak zmierzyć jego siłę? Jak zmierzyć „ciężkość ręki rodzica”, który w emocjach uderza dziecko? Czy ręka mamusi może dać dwa klapsy, a tatusia tylko jednego? Ich ciężkość ręki na pewno się różni. Czy ślad czerwonej dłoni na pupie dziecka, który utrzymuję się przez minutę jest lekkim klapsem, a ślad, który utrzymuje się  przez trzy minuty można już nazwać biciem?

To naprawdę absurd.

Czy ktoś ma wątpliwości, że niektóre zachowania dzieci wystawiają cierpliwość rodziców na próbę?  Myślę, że nie. Dziecko, które jest w kryzysie i nie ma jeszcze takich umiejętności jak dorosły, potrzebuje wsparcia, by kryzys przejść pomyślnie, by się rozwinąć.

Klaps to często wyuczone zachowanie, którego ktoś mógł doświadczyć lub obserwować w dzieciństwie (uczymy się też przez modelowanie, naśladowanie).  Uderzenia, potrząsanie, szarpanie dzieckiem – to brak umiejętności rodzica, który nie potrafi poradzić sobie z danym zachowaniem dziecka i swoimi emocjami. Rodzic też może potrzebować wsparcia, ale nie przyzwolenia. Reagujmy za każdym razem, gdy widzimy, że wobec dziecka stosowana jest przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna. Zaniedbanie też jest formą przemocy.

Bo jakie szanse ma dziecko w starciu z dorosłym..?

Przemoc wobec dziecka niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, wpływa na rozwój umysłowy, emocjonalny i społeczny – zaburza je. Miłość i szacunek budują najpiękniejszą i najbardziej trwałą relacje dziecka z rodzicem. Wychowanie w imię miłości nie wyklucza ustalenia granic, reguł i konsekwentnego ich przestrzegania. To właśnie ustalone granice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, a przekonanie dziecka o tym, że jest ważne i kochane to fundament do jego prawidłowego rozwoju.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała raport – DZIECI SIĘ LICZĄ 2017, z którego dowiemy się, m.in., że w Polsce:

  • rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych;
  • pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat Polska jest na drugim miejscu w Europie, po Niemczech;
  • co piąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej ze strony znajomej osoby dorosłej, natomiast w ostatnich latach stale rośnie odsetek rodziców, którzy nigdy nie dali dziecku lania.

Przemoc nie przynosi dobrych efektów wychowawczych, klaps to też forma przemocy i jest zakazany w polskim prawie.

Co sądzisz na ten temat?

Czy ten post był dla Ciebie przydatny?

Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

Dołącz do mnie na Facebooku –  improvementofskills

Dołącz do mnie na Instagramie –  improvement_of_skills

MONIKA SOSNÓWKA – KUŁAJ

MONIKA SOSNÓWKA – KUŁAJ

PSYCHOLOG

Witaj na moim blogu, cieszę się, że czytasz!

Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz lub napisz do mnie wiadomość.

Szukaj na blogu

Zainteresowany?

Napisz do mnie